Profilaktyka i higiena przy owsicy

1 listopada 2022

Nieprzyjemny, swędzący problem —  to najczęstsza choroba pasożytnicza. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które później mogą zarazić również swoich opiekunów. Jak poradzić sobie z tymi pasożytami?

10 zasad skutecznej ochrony przed pasożytami autorstwa dra Wojciecha Ozimka, specjalisty chorób pasożytniczych i odkleszczowych.

1. Często myj ręce, zwłaszcza przed jedzeniem, po zabawie z kolegami i zwierzętami.
  2. Nie ssij palców, nie ogryzaj paznokci, nie wkładaj żadnych przedmiotów do buzi.
  3. Pij jedynie sprawdzoną wodę – filtrowaną, przebadaną lub przebadaną kranówkę.
  4. Bardzo dokładnie myj warzywa i owoce. Płukanie nie zmywa pasożytów!
  5. Regularnie dezynfekuj urządzenia sanitarne w domu.
  6. Unikaj: szpitali, basenów z kulkami, piaskownic publicznych, jacuzzi, fontann czy kąpielisk, z których korzystają zwierzęta.
  7. Wybijaj muchy, pozbywaj się myszy i robaków w domu i obejściu.
  8. Ogranicz cukier, pszenicę i drożdże, postaw na probiotyki w diecie.
  9. W toaletach publicznych klamki otwieraj łokciem.
  10. Odrobaczaj się wraz z rodziną raz do roku, a domowe zwierzęta – co kwartał.

Data utworzenia:2022-11-01
Data publikacji:2022-11-01